NASZE FILMY

 

Podchorążowie – powrót (film w produkcji)

24 listopada 1981 roku warszawscy Podchorążowie z Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej wzniecają bunt, idąc w ślady swoich kolegów, którzy 151 lat wcześniej w listopadową noc wyszli stawić czoła rosyjskiemu zaborcy. Kolejne pokolenie młodych, odważnych chłopców zmuszone jest, w imię wolności i zasad honoru, zmierzyć się z opresyjną władzą. Ta uderza w nich z całą stanowczością niszcząc marzenia o rozpoczęciu służby dla ratowania życia i mienia Polaków.

 

Blaga (film w produkcji)

Opowieść o Andrzeju Dziubku – muzyku, malarzu, performerze. Artyście niepokornym i niesfornym, co nie przeszkadza mu być patriotą i osobą uduchowioną. Artyście o tyle niezwykłym, że cieszy się podobną, jak nie większą popularnością także w Norwegii.

Andrzej Dziubek jest najsłynniejszym mieszkańcem Jabłonki Orawskiej znajdującej się tuż przy granicy ze Słowacją. Pragnąc wolności uciekł z niej pewnej zimowej, śnieżnej nocy 1970 roku przedostając się nielegalnie przez granicę polsko-czechosłowacką a następnie przez granicę z Austrią. Miał wówczas 17 lat.

W Oslo dostał się na Akademię Sztuk Pięknych i założył De Press – jeden z najpopularniejszych norweskich zespołów rockowych. Dziubek w Norwegii (znany pod pseudonimem Andrej Nebb) do dziś ma wiernych fanów. Spotykamy ich w głównej bibliotece publicznej w Oslo, gdzie odbywa się odsłuch debiutanckiej płyty zespołu De Press. „Block To Block” z 1981 roku jest jedną z najważniejszych płyt w historii norweskiego rocka.

Pokazuje to też występ podczas Bukty – jednego z największych festiwali w Norwegii. Odbywa się on w Tromso, mieście znajdującym się za kołem podbiegunowym. Na koniec koncertu Norwegowie (po polsku!) śpiewają razem z Dziubkiem vel Nebbem „Bo jo cie kochom” – największy przebój De Press, znany zarówno w Polsce, jak i w Norwegii. Sztuka i muzyka łączą narody.

 

Dzielnieśmy stali, celnie rzucali

Film o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1970 roku, o brutalnie stłumionym buncie robotników, który ogarnął cały kraj. Konstrukcja filmu opiera się na odnalezionych niedawno, wcześniej nieznanych nagraniach dźwiękowych zarejestrowanych w Sztabie Dowodzenia MSW w Warszawie. To zapis ponad 100 godzin rozmów osób zaangażowanych w pacyfikację protestów, opisujących, minuta po minucie, przebieg całych wydarzeń.

Premiera telewizyjna: 13.12.2022 (TVP2)

 

Z Gwiazdami. Podróż bez końca

Film o miłości i spełnionym życiu z najnowszą historią Polski w tle. Andrzej Gwiazda, pięcioletnie dziecko, wywieziony z matką i babcią z kresowego Pińska do Kazachstanu, spędza tam sześć lat. Rodzinie Joanny Dudy-Gwiazdy w Krzemieńcu cudem udaje się uniknąć śmierci z rąk okupantów. Gwiazdowie uczestniczyli w niemal wszystkich współczesnych zrywach niepodległościowych i płacili za to wysoką cenę.

Zawsze wierni swojemu systemowi wartości, zawsze wolni, wymykający się wszelkim doraźnym modom i politycznym kalkulacjom. Z wysokości mikroskopijnego balkoniku na dziesiątym piętrze bloku w Gdańsku wciąż patrzą na świat z zachwytem, nienasyceni i gotowi do nowych wyzwań.

Premiera telewizyjna: 11.05.2022 (TVP1)

 

Zorza II nad Gdańskiem

Rok 1987, trwa trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny. Pod Stocznią Gdańską władze szykują papieżowi niecodzienne przyjęcie. Jego efektu same się zawstydziły. W czasie licznych pielgrzymek do Polski i innych krajów o tradycji katolickiej papież Jan Paweł II spotykał się niezmiennie z gorącym przyjęciem zgromadzonych tłumów. Należny szacunek okazywano mu nawet w krajach prawosławnych i muzułmańskich – jako głowie suwerennego państwa i przywódcy religijnemu.

Wśród prawie dwóch i pół tysiąca spotkań w 135 państwach było tylko jedno, na którym nie usłyszał braw ani okrzyków sympatii. Przeciwnie — zgromadzona publiczność odwróciła się doń plecami. Takiego przyjęcia papież doświadczył w swojej ojczyźnie. Miało to miejsce 12 VI 1987 r. w Gdańsku pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Kim byli ludzie, którzy okazali mu tę bezprzykładną pogardę? Kto zorganizował akcję? Po co? I dlaczego skazano ją na zapomnienie?

Na podstawie strzępów materiałów filmowych, fotografii, dokumentów SB i relacji uczestników próbujemy rozwikłać zagadkę jednego z najbardziej perfidnych pomysłów komunistycznych aparatczyków.

Premiera telewizyjna: 18.08.2020 (TVP2)

 

Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść

Opowieść o Andrzeju Kołodzieju, który w sierpniu 1980 roku, w wieku zaledwie 19 lat, rozpoczął i poprowadził strajk w Stoczni Gdyńskiej. Posłuchało go kilka tysięcy starych stoczniowców, z których wielu pamiętało krwawe konsekwencje strajku w grudniu 1970 roku. Ten zbuntowany chłopak z Bieszczad próbował rozpalić ogień wolności także u naszych południowych sąsiadów, jednak to skończyło się dwuletnim ciężkim więzieniem.

Jego opowieść o czechosłowackim łagrze szokuje. Okazuje się, że więźniowie polityczni byli tam głodzeni, ciężko bici i zmuszani do niewolniczej pracy. Te doświadczenia tylko utwierdziły go w przekonaniach. Po powrocie do Trójmiasta zaangażował się w organizację struktur Solidarności Walczącej. Był m.in. pomysłodawcą i mózgiem operacji podłożenia ładunku wybuchowego pod gmach gdyńskich struktur PZPR.

Aresztowano go w 1987 roku, w tym samym czasie co Kornela Morawieckiego. Wkrótce obu siłą wyrzucono z Polski. Radykałowie, jak ich określano, przeszkadzali w planowanej akcji podzielenia się władzą między Partią i częścią Solidarności.

Premiera telewizyjna: 27.08.2019 (TVP1)

 

Bitwa

Student malarstwa postanawia jako pierwszy wiernie skopiować Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki. Bohatera filmu, Ireneusza Rolewskiego można spotkać w każdą sobotę i niedzielę w Muzeum Narodowym w Warszawie. Drobny, ubrany w wielki fartuch stoi na niewielkim podwyższeniu, przed nim płótno o rozmiarze mniej, więcej 2×1,6. I maluje. W tle ogromne dzieło Jana Matejki ”Bitwa pod Grunwaldem”. To niezmienny widok w Sali Matejkowskiej od czterech lat.

Pierwszą wierną kopię Grunwaldu Irek zamierza skończyć w połowie 2019 roku. Dlaczego porwał się na tak szalone przedsięwzięcie? Co go napędza? Dlaczego młody chłopak spędza cały wolny czas pracując, inwestując w to wszystkie swoje skromne oszczędności?

Premiera telewizyjna: 12.05.2019 (TVP1)

 

Krótkie popołudnie na Mazurach

Film o Janie Krzysztofie Kelusie i jego żonie Urszuli Sikorskiej „Kubie” to ballada o mądrym, trudnym i spełnionym życiu. A może przede wszystkim o miłości. Magia, która otacza tę parę, polega chyba na ich umiejętności niezwykle uważnego, przenikliwego obserwowania świata i ludzi, na żelaznym systemie wartości, a przede wszystkim na niezwykłej potrzebie wolności.

Kuba i Janek idą przez życie – które jednocześnie jest zapisem najnowszej historii Polski – bardzo po swojemu, dokonując co chwilę wyborów zdawało by się szalonych, na ogół pod prąd obowiązujących właśnie mód i trendów. W zalewie pojawiających się możliwości zawsze decydują się na pójście swoją drogą, choćby była zarośniętą, wyboistą ścieżką – dla większości z nas – prowadzącą donikąd. Kuba i Janek potrafią jednak – czasem ogromnym wysiłkiem – oczyścić ten trakt i zamienić w piękną, prostą drogę.

Film powstał w trakcie jednego dnia. Realizatorzy po prostu poszli za bohaterami; poddali się ich stylowi życia, sposobowi myślenia o nich samych, o świecie. W niektórych miejscach wypowiedzi uzupełniają animacje Sławomira Zalewskiego. Animator zilustrował również pięć piosenek barda.

Premiera telewizyjna: 20.08.2018 (TVP1)

 

Drzwi do wolności

Film o adwokatach, którzy za komuny bronili ludzi podziemia solidarnościowego. Skrzące się od anegdot wspomnienia mecenasów Piotra Andrzejewskiego i Wiesława Johanna przeplatają się z wypowiedziami opozycjonistów: barda Jana Krzysztofa Kelusa, Joanny i Andrzeja Gwiazdów, Andrzeja Rozpłochowskiego i Andrzeja Kołodzieja. Z drugiej strony na ekranie przewijają się sędziowie – ci sami, niezmiennie orzekający, i w PR-u, i w III RP.

Premiera telewizyjna: 09.04.2018

 

Patrzę na Ciebie Warszawo

Film oparty na ostatnim nagranym wywiadzie ze zmarłą w 2017 roku Olgą Johann, psychologu, radnej Warszawy, działaczce opozycji demokratycznej, żonie Wiesława Johanna, który jako adwokat bronił w procesach politycznych. Olga, jak mówi on sam, była motorem jego działań. Ludzi prześladowanych z powodów politycznych otaczała serdeczną opieką i konkretną pomocą.

Jednocześnie słynęła z ostrego języka, ciętych ripost, przenikliwej oceny sytuacji i niezłomnych postaw ludzi, często pod prąd obowiązujących trendów. Film o Oldze Johann to portret wojownika, człowieka odważnego, sprawiedliwego, silnego miłością do ludzi, do swojego miasta, do Polski.

Premiera: 03.04.2018, premiera telewizyjna: 15.08.2018

 

Skąd się biorą dzieci? Film o naprotechnologii

Film opowiada o naturalnej medycynie prokreacyjnej, na przykładzie opowieści o pacjentach kliniki naprotechnologii w Białymstoku, o ich staraniach o dziecko, licznych zawodach, utracie nadziei oraz szczęśliwym poczęciu i narodzinach dziecka. Jest to także film o rodzinie, o konieczności jej trwałości, o szacunku do dziecka – również tego nienarodzonego.

W filmie wypowiada się m.in. dr Tadeusz Wasilewski, który zanim stał się specjalistą i propagatorem naprotechnologii, pracował w klinice in vitro i doskonale poznał wszelkie mankamenty tej metody. Dziś, jako szef kliniki naprotechnologii, uzyskuje znacznie lepsze rezultaty, zachowując przy tym spokój sumienia.

Partnerzy filmu: Fundacja PZU, Fundacja Jeden z Nas, Filmoteka-Narodowy Instytut Audiowizualny

Premiera telewizyjna: 25.05.2017

 

Ksiądz

Film oparty na zdeponowanych w IPN materiałach Biura Śledczego MSW dotychczas nie udostępnionych publicznie. To zapisy wideo z wizji lokalnych i przesłuchań oprawców księdza Jerzego Popiełuszki – Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękali i Waldemara Chmielewskiego. Esbecy bronią się, opowiadają o szczegółach „operacji”, dokładnie przedstawiając porwanie torturowanie i zamordowanie kapłana Solidarności.

W filmie pojawia się także ks. Stanislaw Małkowski, kapłan, który na esbeckiej liście księży przeznaczonych do „wyeliminowania” był numerem jeden, przed ks. Jerzym Popiełuszko. W ostatniej chwili zmieniono kolejność.

Premiera telewizyjna: 21.03.2017